Virtuelt Dyrskue


Virtuelt Highland Cattle Show 2020

 


Da alle forårets og sommerens dyrskuer er blevet aflyst pga. Covid-19 har bestyrelsen besluttet at afholde et virtuelt dyrskue. (Bedømmelse ud fra fotografi)

Alle kan deltage og det koster ikke noget. Det eneste det kræver er et kamera og tålmodighed. Vi har opdelt skuet i mange klasser, så alle har mulighed for at deltage.

Fotografierne vil blive vist på vores hjemmeside løbende når de indsendes og efter indsendelsesfristen udløb den 1. oktober 2020, vil dyrene blive bedømt af to internationale dommere.

Har du dyrene gående i noget flot natur eller et sjovt fotografi, er der også en klasse til dig.

Vi håber rigtig mange vil deltage og dele en masse gode fotografier af vores skønne højlændere med os alle i løbet af sommeren.

De nærmere regler mv. fremgår af nedenstående.


Klasse 15

Klasse 15-1

Første præmie

Mogens Stendal

Klasse 15-2

Tredje præmie

John-Erik Hørdum

Klasse 15-3

Arrild Hog Anthonsen

Klasse 15-4

Hans Busch Jessing

Klasse 15-5

Mogens Rasmussen

Klasse 15-6

Johnny Bøgh Jensen

Klasse 15-7

Anni Assenbjerg

Klasse 15-8

Anden præmie

Peter Assenbjerg


Klasse 14

Klasse 14-1

Tredje præmie

Mogens Stendal

Klasse 14-2

Arrild Hog Anthonsen

Klasse 14-3

Anden præmie

Niels Seidenfaden

Klasse 14-4

Mogens Rasmussen


Klasse 14-5

Johnny Bøgh Jensen

Klasse 14-6

Hans Busch Jessing

Klasse 14-7

Første præmie

Assenbjerg Highland Cattle ved fotograf Jevgeni Zagnin


Klasse 13

Fødselsdag: 13-4-2007

Første præmie

Navn: Nordgaards Cicero
Opdrætter: Charlotte & Ole Skou
Ejer: Charlotte & Ole Skou


Klasse 12

Fødselsdag: 11-4-2018

Navn: Dybkjærs Orlando

Opdrætter: Mogens Rasmussen

Ejer: Hans Busch Jessing

Fødselsdag: 14-4-2013

Navn: Nordgaards Jessen

Opdrætter: Charlotte & Ole Skou

Ejer: Holger Kjærgaard

Fødselsdag: 20-3-2013

Navn: Jens II af Haller

Opdrætter: Holger Kjærgård

Ejer: Jens Arne Kristiansen

Fødselsdag: 19-4-2015

Anden præmie

Navn: Ishøjs Ludvig
Opdrætter: Ishøj Kommune
Ejer: Niels Seidenfaden

Fødselsdag: 20-4-2016

Navn: Marius af Haller

Opdrætter: Holger Kjærgaard

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Fødselsdag: 18-3-2017

Bedste tyr samt første præmie

Navn: Parzival of Greenfield
Opdrætter: Gerold Lintelmann
Ejer: Mogens Rasmussen

Fødselsdag: 16-1-2011

Navn: Cullum 6th of Goldenber

Opdrætter: Alan Kenndy, Skotland

Ejer: Syberg Highland Cattle

Fødselsdag: 23-3-2017

Navn: Assenbjerg Nimbus

Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle

Ejer: Assenbjerg Highland Cattle

Fødselsdag: 9-5-2016

Navn: Loddenborg Matias

Opdrætter: Loddenborg v/Knud Christensen

Ejer: Loddenborg v/Knud Christensen

Fødselsdag: 28-2-2017

Navn: Assenbjerg Nero Krøyer

Opdrætter: Assenbjerggaard Highland Cattle

Ejer: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Fødselsdag: 17-4-2017

Navn: Noah

Opdrætter: Heden, Røllenvej, Sæby

Ejer: Arrild Hog Anthonsen


Klasse 10

Fødselsdag: 27-5-2019

Første præmie

Navn: Pascal di Sasso
Opdrætter: SassoHighs
Ejer: Liv Dunvad

Fødselsdag: 9-5-2019

Navn: Padu af Skovlyst

Opdrætter: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Fødselsdag: 12-4-2019
Tredje præmie

Navn: 2253
Opdrætter: Arrild Anthonsen
Ejer: Arrild Anthonsen

Fødselsdag: 18-5-2019

Anden præmie

Navn: Lundedals Pegasus
Opdrætter: Lundedal
Ejer: Lundedal

Fødselsdag: 27-5-2019

Navn: Assenbjerg Poulin

Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle

Ejer: Assenbjerg Highland Cattle


Klasse 8

Fødselsdag: 6-5-2010

Navn: Freja

Opdrætter: Kresten Liin – Låsby

Ejer: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Fødselsdag: 17-4-2008

Fødselsdag: 21-4-2020

Første præmie

Navn: Lundedals Ditte
Opdrætter: Lundedal
Ejer: Lundedal

Fødselsdag: 26-6-2008

Fødselsdag: 3-4-2020

Navn: Nordgaards Dorthea

Opdrætter: Charlotte & Ole Skou

Ejer: Charlotte & Ole Skou

Fødselsdag: 12-4-2008

Navn: Klosterly Didde

Opdrætter: Mogens Rudbech Andersen

Ejer: SassoHighs v/ Mogens Stendal


Fødselsdag: 24-5-2005

Tredje præmie

Navn: Fraoch Dubh 1st of Torrie
Opdrætter: Hilary Barker
Ejer: Mogens Rasmussen

Fødselsdag: 21-4-2007

Fødselsdag: 21-8-2020

Anden Præmie

Navn: Assenbjerg Cilla Uno
Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle
Ejer: Assenbjerg Highland Cattle


Klasse 7

Fødselsdag: 3-5-2013

Navn: Idaho

Opdrætter: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Ejer: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Fødselsdag: 15-4-2015

Fødselsdag: 21-4-2020

Navn: Laura af Skovlyst

Opdrætter: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Fødselsdag: 27-8-2016

Fødselsdag: 15-4-2020

Navn: Lundedals Manilla

Opdrætter: Lundedal

Ejer: Lundedal

Fødselsdag: 5-4-2015

Tredje præmie

Navn: Loddenborg Line
Opdrætter: Loddenborg
Ejer: Knud Christensen

Fødselsdag: 25-3-2016

Navn: Skodhøjs Morgengry

Opdrætter: Gerd Friis-Knutzen

Ejer: Hans Busch Jessing

Fødselsdag: 14-8-2014

Navn: Kitte di Sasso

Opdrætter: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Ejer: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Fødselsdag: 30-3-2012

Anden præmie

Navn: Dybkjærs Holly
Opdrætter: Mogens Rasmussen
Ejer: Mogens Rasmussen

Fødselsdag: 24-5-2016

Fødselsdag:20-4-2020

Navn: 2143

Opdrætter: Arrild Hog Anthonsen

Ejer: Arrild Hog Anthonsen

Fødselsdag: 4-4-2016

Fødselsdag:20-8-2020

Bedste ko samt første pæmie

Navn: Assenbjerg Maren

Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle

Ejer: Assenbjerg Highland Cattle


Klasse 6

Fødselsdag: 11-4-2017

Fødselsdag: 31-3-2020

Tredje præmie

Navn: Nynne Bhuid af Barup

Opdrætter: Niels Seidenfaden

Ejer: Niels Seidenfaden

Fødselsdag: 28-5-2017

Første præmie

Navn: Nutte di Sasso

Opdrætter: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Ejer: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Fødselsdag: 10-5-2017

Fødselsdag: 17-3-2020

Navn: Dybkjærs Nynne

Opdrætter: Mogens Rasmussen

Ejer: Mogens Rasmussen

Fødselsdag: 15-5-2017

Fødselsdag: 14-5-2020

Navn: 2184

Opdrætter: Arrild Hog Anthonsen

Ejer: Arrild Hog Anthonsen


Fødselsdag: 5-5-2017

Fødselsdag: 22-4-2020

Anden præmie

Navn: Assenbjerg Nora

Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle

Ejer: Assenbjerg Highland Cattle


Klasse 4

Fødselsdag: 9-4-2018

Bedste kvie og bedste højlænder samt første præmie

Navn: Nordgaards Oda

Opdrætter: Charlotte & Ole Skou

Ejer: Charlotte & Ole Skou

Fødselsdag: 9-4-2018

Navn: Olympia

Opdrætter: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Ejer: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Fødselsdag: 6-4-2018

Navn: Ophelia

Opdrætter: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Ejer: Elleholm Cattle -Dennis Trampenau

Fødselsdag: 31-3-2018

Anden præmie

Navn: Olga af Skovlyst

Opdrætter: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

 

Fødselsdag: 17-2-2018

Tredje præmie

Navn: Ofelia af Haller

Opdrætter: Holger Kjærgaard

Ejer: Holger Kjærgaard

Fødselsdag: 28-4-2018

Navn: Loddenborg Opalia

Opdrætter: Loddenborg v/Knud Christensen

Ejer: Loddenborg v/Knud Christensen

Fødselsdag: 11-4-2018

Navn: Ophelia di Sasso

Opdrætter: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Ejer: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Fødselsdag: 10-4-2018

Navn: 2216

Opdrætter: Arrild Hog Anthonsen

Ejer: Arrild Hog Anthonsen

Fødselsdag: 21-6-2018

Navn: Lundedals Opal

Opdrætter: Lundedal

Ejer: Lundedal


Klasse 2

Fødselsdag: 31-3-2019

Anden præmie

Navn: Perle di Sasso

Opdrætter: SassoHighs v/ Mogens Stendal

Ejer:SassoHighs v/ Mogens Stendal

 

Fødselsdag: 16-4-2019

Navn: Pegasus

Opdrætter: Jens Arne Kristiansen

Ejer: Jens Arne Kristiansen

Fødselsdag: 19-4-2019

Navn: Petra af Skovlyst

Opdrætter: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Fødselsdag: 7-4-2019

Navn: Loddenborg Perle

Opdrætter: Loddenborg v/Knud Christensen

Ejer: Loddenborg v/Knud Christensen

Fødselsdag: 14-4-2019

Navn: Nordgaards Paprika

Opdrætter: Charlotte & Ole Skou

Ejer: Charlotte & Ole Skou

Fødselsdag: 21-3-2019

Første præmie

Navn: Urhøjs Petrnella

Opdrætter: Hans Busch Jessing

Ejer: Hans Busch Jessing

Fødselsdag: 25-3-2019

Tredje præmie

Navn: 2247

Opdrætter: Arrild Hog Anthonsen 

Ejer: Arrild Hog Anthonsen

Fødselsdag: 20-4-2019

Navn: Lundedals Petunia

Opdrætter: Lundedal

Ejer: Lundedal

Fødselsdag: 12-4-2019

Navn: Assenbjerg Pam

Opdrætter: Assenbjerg Highland Cattle

Ejer: Assenbjerg Highland Cattle


Klasse 1

Fødselsdag: 6-9-2019

Første præmie

Navn: Putte

Opdrætter: Jens Arne Kristiansen

Ejer: Jens Arne Kristiansen

 

Fødselsdag: 8-5-2019

Navn: Dybkjærs Penny

Opdrætter: Mogens Rasmussen

Ejer: Mogens Rasmussen

Fødselsdag: 4-6-2013

Tredje præmie

Navn: Nordgaards Ingolf
Opdrætter: Charlotte og Ole Skou
Ejer: Lundedal

Fødselsdag: 31-3-2017

Fødselsdag: 10-4-2020

Navn: Nora af Skovlyst

Opdrætter: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen

Ejer: Karen Keinicke & Svend S. Eskildsen


Virtuelt Highland Cattle Show 2020

 






Konkurrenceregler


  1. Konkurrencen er for sjov!
  2. Avlsforeningen for Skotsk Højlandskvæg administrerer tilmeldingerne og forbeholder sig retten til at afvise tilmeldinger, og den beslutning vil være endelig og kan ikke appelleres.
  3. Udstillerne er ejere af Skotsk Højlandskvæg, som er medlemmer af Avlsforeningen for Skotsk Højlandskvæg.
  4. Det koster ikke noget at deltage i det Virtuelle Highland Cattle show.
  5. For at deltage skal udstilleren udfylde en tilmeldingsblanket for hvert dyr og maile sammen med original fotografi til show2020@highland-cattle.dk og tilmelding skal ske senest den 1. september 2020.
  6. Hvert dyr / fotografi, der indgår i klasse 1-13, skal identificeres med følgende: Klasse nr., dyrets navn, CHR. nummer, fødselsdato. Hvis det er ko med kalv, skal kalvens alder, CHR.nr. og far oplyses.
  7. Ethvert dyr der er optaget i klasse 1-13, skal være renracet Skotsk Højlandskvæg, og det skal være i live og ejet af udstiller og udstilleren bekræfter, at det dyr som er vist på fotoet, faktisk er det dyr og passer til alderen for klassen. Hver udstiller kan deltage med 1 dyr i hver klasse.
  8. Fotografier i klasse 1 – 13 skal være taget i 2020 og der må ikke være bånd / rosetter på dyret, og der må heller ikke være bygninger eller andet, som kan identificere, hvorfra dyret på fotografiet kommer. Der må ikke være personer på fotografiet.
  9. I klasse 1-13 vil der ved visning ikke blive oplyst andet end fødselsdato og alder på eventuel kalv, indtil bedømmelsen er afsluttet. Efter bedømmelsen vil blive oplyst dyrets navn, ejer og opdrætter.
  10. To (internationale) dommere vil dømme. Dommerpanelets afgørelse er endelig, og der vil ikke indgå korrespondance.
  11. Fotografiet må ikke være digitalt redigeret og ved indsendelse garanterer udstilleren at fotografiet er det originale.
  12. For klasse 14 og 15 skal det indsendte fotografi indeholde Highland Cattle kvæg / kalve; det skal helst ikke skildre mennesker. Det kan være sjove, søde, fascinerende, underholdende, interessante eller simpelthen en smuk repræsentation af Skotsk Højlands kvæg i deres rette element – naturen.
  13. For klasse 14 og 15 er det publikum som vælger vinderne.
  14. Ved at deltage giver udstiller Avlsforeningen lov til at benytte de indsendte fotografier efterfølgende, hvor de måtte ønske dette. Udstiller overgiver foreningen lov til at fotografiet kan bruges til f.eks. salgsfremmende materiale, hjemmesiden m.v.