Vandrepokaler

 

Avlsforeningen for Skotsk Højlandskvæg

Vandrepokaler

 

Hvem var det nu det var, der vandt dengang?

Hvert år på de store skuer, som er Landsskuet i Herning, Roskilde Dyrskuet og Kødkvægskuet i Herning bliver der uddelt en række vandrepokaler til de bedste dyr indenfor Skotsk Højlandskvæg. Hvem der har fået pokalerne gennem tiden, kan du se her.

Landsskuet i Herning

 

Mrs. Highland - Vinder af kalvekonkurrencen - Vandrepokal skænkt af Avlsforeningen

2007 Urzulla di Sasso, Mogens Stendal

2009 Assenbjerg Bolette, Anni og Peter Assenbjerg

2012 E-Kamma di Sasso, Mogens Stendal

2013 Keira 8th of Heatherhills fra Elin og Jørn Uhre

2014 Dybkjærs Gwen fra Charlotte Rasmussen

2015 Dybkjærs Holly fra Mogens Rasmussen

Konkurrencen er herefter sat på pause.

 

 

Bedste Highland Cattle Tyr

Vandrepokal skænket af Gamle Kro i Bredebro

1993 Agervig Gabel, Anni og Peter Assenbjerg

1994 Lynggårdens David, J.H. Jeppesen

1995 Ubberudgård Ferguson, Peder Østbjerg

1996 Ironman of Korsbæk, Gert Friis Knutzen

1997 Lukas Gesten, Mads Enevoldsen

1998 Mjølner Gesten, Esther og Henning Christensen

1999 Vestskoven Glavind, Esther og Henning Christensen

2000 Gorm af Kærbo, Jytte Marie og Erik Møller Rasmussen

2002 Assenbjerg Pascal, Anni og Peter Assenbjerg

2003 Vestskoven Ove, Ole og Charlotte Skou

2004 Assenbjerg Theodor, Anni og Peter Assenbjerg

2005 Assenbjerg Urban, Anni og Peter Assenbjerg

2006 Assenbjerg Urban, Anni og Peter Assenbjerg

2007 Assenbjerg Urani-Urd, Anni og Peter Assenbjerg

2008 Pilkmose Casper P, Sine og Arne Hansen

2009 Arne of Woodneuk, Sine og Arne Hansen

2010 Assenbjerg Efron, Anni og Peter Assenbjerg

2011 Carlos di Sasso, Mogens Stendal

2012 Carlos di Sasso, Mogens Stendal

2013 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

2014 Dybkjærs Håkon, Mogens Rasmussen

2015 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

2016 Agervig Kaido fra Mogens Rasmussen

 

Bedste Highland Cattle Ko

Vandrepokal skænket af Prima Print

1992 An Ribbinn 11th of Inver, Elin og Jørn Uhre Agervig

1993 An Ribbinn 11th of Inver, Elin og Jørn Uhre Agervig

1994 Langsted Hansine, Uffe Kjær Hansen Langsted

1995 Rimmen Frøken Tippe, Ken og Karl Hansen Bredebro

1996 Rimmen Jane, Ken og Karl Hansen Bredebro

1997 Janet af Korsbæk, Frank Hamburger

1998 Dora Gesten, Esther og Henning Christensen Gesten

1999 Graffi, Esther og Henning Christensen Gesten

2000 Oalone af Agervig, Elin og Jørn Uhre Agervig

2003 Krogårdens Louise, Jytte Marie og Erik Rasmussen

2004 Langsted Katrine, Sasso Highs Mogens Stendal

2005 Lynggaarden Nuser, Klosterly Mogens og Kamma Andersen

2006 Thilde of Klintgaard, Lindegårdens Highland Cattle

2007 Råsted Gl. Mølle Nicoline, Marco og Betty Oldenhof

2008 Pilkmose Valla, Sine og Arne Hansen

2009 Nordgaards Theodora, Ole og Charlotte Skou

2010 Neoinean og 157th of Acnaloich, Elin og Jørn Uhre

2011 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2012 Neoinean Og 157th of Achnacloich, Elin & Jørn Uhre

2013 Dodo fra Carl Atzen

2014 Assenbjerg Gudrun, Anni og Peter Assenbjerg

2015 Dybkjærs Holly fra Mogens Rasmussen

2016 Fie Di Sasso fra Mogens Stendal

Bedste Highland Cattle Kvie

Vandrepokal skænket af Norsk HLC Forening

1998 Sønderager Martina, Ernst Sørensen

1999 Pilkmose Naomi, Sine og Arne Hansen

2000 Nanna of Westergård, Åse og Anders Majgaard Mikkelsen

2002 Elkjærhus Olympia, Bente og Søren Degn

2003 Petra of Westergård, Åse og Anders Majgaard

2004 Silja of Westergård, Åse og Anders Majgaard Mikkelsen

2005 Tea of Westergård, Åse og Anders Majgaard Mikkelsen

2006 Nordgaards Theodora, Ole og Charlotte Skou

2007 Morag 32nd of Woodneuk, Elin og Jørn Uhre

2008 Bolet of Westergård, Åse og Anders Majgaard Mikkelsen

2009 Assenbjerg Cleo, Anni og Peter Assenbjerg

2010 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2011 Assenbjerg Emalie, Anni og Peter Assenbjerg

2012 Rosenhøj Frida, Ernst Sørensen

2013 Gry of Westergård fra Aase og Anders Majgaard Mikkelsen

2014 Dybkjærs Holly, Mogens Rasmussen

2015 Julia of Westergård fra Anders Majgaard Mikkelsen

2016 Assenbjerg Jacobine fra Anni og Peter Assenbjerg

 

 

Bedste hjemmeavlede Skotske Højlandkvæg

Vandrepokal skænket af Eva og Ken Brown

2007 Assenbjerg Urani-Urd, Anni og Peter Assenbjerg

2008 Bolet of Westergård, Anders og Aase Majgaard Mikkelsen

2009 Assenbjerg Cleo, Anni og Peter Assenbjerg

2010 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2011 Carlos di Sasso, Mogens Stendal

2012 Carlos di Sasso, Mogens Stendal

2013 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

2014 Dybkjærs Holly fra Mogens Rasmussen

2015 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

2016 Assenbjerg Jacobine fra Anni og Peter Assenbjerg

 

 

Roskilde Dyrskue

 

Bedste Highland Cattle

Vandrepokal skænket af Brandenbjerggaard

1996 Vestskoven Helle, Tove Frandsen

1997 Atterbakkegård Inga, Roager og Seidenfaden

1998 Lynggaarden Infinity, Plenge og Egedal

1999 Kit af Barup, Roager og Seidenfaden

2000 Vestskoven Olsen, Tove Frandsen

2002 Nero af Barup, Roager og Seidenfaden

2003 Vestskoven Ove, Ole og Charlotte Skou

2004 Vestskoven Ove, Ole og Charlotte Skou

2005 Tut af Bogø, Bogø Highland Cattle

2006 Langsted Tove, Ole og Charlotte Skou

2007 Victoria Dubh af Barup, Niels Seidenfaden

2008 Baron of Westergård, Ole & Charlotte Skou

2009 Nordgaards Theodora, Ole & Charlotte Skou

2010 Ishøjs Dolly, Ishøj Kommune

2011 Ishøjs Dolly, Ishøj Kommune

2012 Assenbjeg Ferdinan, Anni & Peter Assenbjerg

2013 Nordgaards Gaia, Ole og Charlotte Skou

2015 Lundedals Ida, Jette Overby og Morten Stephensen

2016 Lundedals Katrine, Jette Overby og M. Stephensen

 

Bedste Highland Cattle Tyr

Vandrepokal skænket af Highland Cattle Club Sjælland

1999 Lennon af Vestskoven, Tove Frandsen

2000 Vestskoven Olsen, Tove Frandsen

2002 Nero af Barup, Roager & Seidenfaden

2003 Vestskoven Ove, Ole og Charlotte Skou

2004 Vestskoven Ove, Ole og Charlotte Skou

2005 Nordgaards Thomsen, Ole og Charlotte Skou

2006 Bogø Rocky, Anne Birgitte og Villy Lohse

2007 Assenbjerg Urani-Urd, Anni og Peter Assenbjerg

2008 Baron of Westergård, Ole og Charlotte Skou

2009 Baron of Westergård, Ole og Charlotte Skou

2010 Nordgaards Emilio, Ole og Charlotte Skou

2011 Nordgaards Frederik II, Ole og Charlotte Skou

2012 Assenbjerg Ferdinan, Anni & Peter Assenbjerg

2013 Nordgaards Cicero, Ole og Charlotte Skou

2015 Ishøjs Gullum, Ishøj Kommune

2016 Nordgaards Karl, Ole og Charlotte Skou

 

Bedste Highland Cattle Ko

Vandrepokal skænket af Highland Cattle Club Sjælland

1999 Kit af Barup, Barup Highland Cattle

2000 Hyrdehøjs Kamille, Grethe Greve og Arne Klinder

2002 Vestskoven Nelly, Tove Frandsen

2003 Langsted Ofelia, Ole og Charlotte Skou

2004 Langsted Ofelia, Ole og Charlotte Skou

2005 Vestskoven Rosina, Ole og Charlotte Skou

2006 Vestskoven Tulle, Tove Frandsen

2007 Nordgaards Ursula, Jette Overby og Morten Stephensen

2008 Vavara af Bogø, Anne Birgitte og Villy Lohse

2009 Nordgaards Theodora, Ole og Charlotte Skou

2010 Nordgaards Celeste, Ole og Charlotte Skou

2011 Ishøjs Dolly, Ishøj Kommune

2012 Vestskoven Daysie, Naturstyrelsen Øst v/Thomas Friis

2013 Nordgaards Feodora, Ole og Charlotte Skou

2015 Nordgaards Dorthea, Ole og Charlotte Skou

2016 Nordgaards Hera, Ole og Charlotte Skou

 

Bedste Highland Cattle Kvie

Vandrepokal skænket af Highland Cattle Club Sjælland

1999 Hyrdehøj Marta, Grethe Greve og Arne Klinder

2000 Vestskoven Nete, Tove Frandsen

2002 Ottilia af Barup, Roager og Seidenfaden

2003 Pearl Dubh af Barup, Roager og Seidenfaden

2004 Nordgaards Sigrid, Overby og Stephensen

2005 Tut af Bogø, Bogø Highland Cattle

2006 Langsted Tove, Ole og Charlotte Skou

2007 Victoria Dubh af Barup, Niels Seidenfaden

2008 Nordgaards Cassiopeia, Ole og Charlotte Skou

2009 Ishøjs Destiny, Ishøj Kommune

2010 Ishøjs Dolly, Ishøj Kommune

2011 Ishøjs Fanny, Ishøj Kommune

2012 Nordgaards Gertrud, Ole & Charlotte Skou

2013 Nordgaards Gaia, Ole og Charlotte Skou

2015 Lundedals Ida, Jette Overby og Morten Stephensen

2016 Lundedals Katrine, Jette Overby og M. Stephensen

 

Mrs. Highland - Vinder af kalvekonkurrencen Vandrepokal skænket af Avlsforeningen

2006 Vestskoven Tulle, Tove Frandsen

2007 Nordgaards Ursula, Jette Overby og Morten Stephensen

2008 Victoria Dubh af Barup, Lis og Niels Seidenfaden

2009 Lundedals Bella, Jette Overby og Morten Stephensen

2010 Nordgaards Celeste, Ole og Charlotte Skou

2011 Ishøjs Dolly

2013 Nordgaards Feodora, Ole og Charlotte Skou

2015 Helle Dubh af Barup, Lis og Niels Seidenfaden

2016 Munksøgård Ida, Sarah Assenbjerg

 

Bedste Highland Cattle Par

Vandrepokal skænket af Nordgaarden

2010 Ishøjs Dolly og Destiny, Ishøj Kommune

2011 Ishøjs Dolly og Destiny, Ishøj Kommune

2012 Lundedals Gunilla og Gerda, Jette Overby og Morten Stephensen

2013 Vestskoven Gitte og Gurli, Naturstyrelsen Østsjælland v/ Thomas Friis

2015 Vestskoven Iben og Jasmin, Naturstyrelsen

2016 Vestskoven Karla og Karma, Naturstyrelsen

Kødkvægskuet - Agromek

Bedste Højlænder

Vandrepokal skænket af Avlsforeningen for Skotsk Højlandskvæg

1998 Vestskoven Glavind, Ester og Henning Christensen

1999 Graffi, Ester og Henning Christensen

2000 Oalone af Agervig, Elin Og Jørn Uhre

2001 Oliver af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2002 Olga of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2003 Pearl Dubh af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2004 Assenbjerg Rikke, Anni og Peter Assenbjerg

2005 Pilkmose Sonja, Sine og Arne Hansen

2006 Trille of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2007 Sønderager Vestpa, Ernst Sørensen

2008 Eibhlin 5th of Woodneuk, Ernst Sørensen

2009 Nordgaards Theodora, Ole og Charlotte Skou

2010 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2012 Nordgaards Cicero, Ole & Charlotte Skou

2012 Rævebakkens Charmetrold, Mogens Rasmussen

2014 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

Champion tyr - Vandrepokal skænket af Gesten HLC

1996 Assenbjerg Kejser, Anni og Peter Assenbjerg

1998 Vestskoven Glavind, Ester og Henning Christensen

1999 Tornegård Gorm, Preben Andersen

2000 Assenbjerg Navarro, Anni og Peter Assenbjerg

2001 Oliver af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2002 Assenbjerg Pascal, Anni og Peter Assenbjerg

2003 Nero af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2004 Philip Dubh af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2005 Pilkmose Pondus, Sine og Arne Hansen

2006 Uno Ruadh af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2007 Assenbjerg Urani Urd, Anni og Peter Assenbjerg

2008 Pilkmose Cliff Lecoq, Arne Hansen

2009 Rævebakkens Charmetrold, Per og Mogens Rasmussen

2010 Pilkmose Frederik, Sine og Arne Hansen

2012 Nordgaards Cicero, Ole & Charlotte Skou

2012 Rævebakkens Charmetrold, Mogens Rasmussen

2014 Assenbjerg Gomme fra Anni og Peter Assenbjerg

Bedste Hundyr - Vandrepokal skænket af Bdr. Majland

1998 Koko af Korsbæk, Eva og Gerd Friis-Knutzen

1999 Laura af Vinkelgård, Bofællesskabet Vinkelgård

2000 Graffi, Ester og Henning Christensen

2001 Oalone af Agervig, Elin og Jørn Uhre

2002 Oalone af Agervig, Elin og Jørn Uhre

2003 Olga of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2004 Assenbjerg Rikke, Anni og Peter Assenbjerg

2005 Pilkmose Sonja, Signe og Arne Hansen

2006 Trille of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2007 Sønderager Vestpa, Ernst Sørensen

2008 Eibhlin 5ht of Woodneuk, Ernst Sørensen

2009 Nordgaards Theodora, Ole og Charlotte Skou

2010 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2012 Assenbjerg Fransine, Anni & Peter Assenbjerg

2012 Dybkjærs Gwen, Mogens Rasmussen

2014 Dybkjærs Holly fra Mogens Rasmussen

Bedste ungdyr under 24 mdr.

Vandrepokal skænket af Frank Hamburger

1994 Sally af Randrup

1995 Rimmen Julie

1996 Koko af Korsbæk, Frank Hamburger

1998 Laura af Vinkelgård, Bofællesskabet Vinkelgård

1999 Flemmings Molise, Kirsten og Frede Jacobsen

2000 Oaline af Agervig, Elin og Jørn Uhre

2001 Oliver af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2002 Olga of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2003 Randi Råsted Gl. Mølle, Marco Oldenborg

2004 Assenbjerg Rikke, Anni og Peter Assenbjerg

2005 Sofie of Westergård, Åse og Anders Majgård Mikkelsen

2006 Uno Ruadh af Barup, Marianne og Niels Seidenfaden

2007 Pilkmose Bibi, Sine og Arne Hansen

2008 Pilkmose Cliff Lecoq, Sine og Arne Hansen

2009 Assenbjerg Dorthe, Anni og Peter Assenbjerg

2010 Etna of Westergård, Anni og Peter Assenbjerg

2012 Assenbjerg Ferdinan, Anni & Peter Assenbjerg

2012 Dybkjærs Gwen, Mogens Rasmussen

2014 Assenbjerg Jacobine fra Anni og Peter Assenbjerg